Utworzenie parafii

Utworzenie parafii w Gorzkowie miało miejsce 18 września 1923 r. powstała z wiosek przynależących do Wieliczki takich jak: Gorzków, część Kożmic Wielkich, część Raciborska, Byszyce; Czarnociny i część Bieńkowic, które przynależały do parafii Dziekanowice.

Granice parafii.

Kościół parafialny znajduje się w centrum parafii na terenie Gorzkowa. Od północy parafia graniczy z parafią Koźmice Wielkie, od wschodu z parafią Dziekanowice, od południa z parafią Zakliczyn i od zachodu z parafią Siepraw i Janowice.

Początki parafii.

Od najdawniejszych czasów, leżący na terenie krakowskiej diecezji Gorzków przynależał do parafii wielickiej. Był jedną z 32. osad lechickich rozmieszczonych wokół Wieliczki, podlegających tutejszej parafii założonej przez ojców benedyktynów w roku 1044. Niewiele wiemy o życiu duchowym gorzkowian az do schyłku XIX wieku, albowiem do 1928 r. nie prowadzono zapisów w księdze parafialnej. Z przekazów ustnych wiadomo jednak, iż kiedy parafią św. Klemensa w Wieliczce administrował ks. Stanisław Hałatek, postanowił on w celu zintegrowania gorzkowskich włościan wokół Kościoła, odwiedzać w dni świąteczne odległe od Wieliczki miejsce, by tu głosić Słowo Boże. A gdy sam nie znajdował na to czasu, posyłał z duszpasterska posługą wikarych i katechetów. Pierwsze nabożeństwa odprawiane były pod gołym niebem w maleńkiej kapliczce św. Jana i św. Anny, na rozstaju dróg Zakliczyn - Czechówka, wzniesionej w 1868 r. przez okoliczna społeczność. W niej to właśnie prepozyt Wieliczki odprawiał od 1909 r. w niedziele i święta Msze święte.

Poddał wtedy ks. Proboszcz myśl wzniesienia w Gorzkowie świątyni umożliwiającej sprawowanie Mszy świętej pod dachem. Grunt pod budowę z radością przekazał miejscowy gospodarz Józef Stachura, oświadczając społecznemu komitetowi budowy w zaimprowizowanym naprędce dwuwierszu: Dzięki Ci Przedwieczny Panie, na mym polu kościół stanie. Niedługo, bo już w 1910 r. wylano fundamenty pod świątynię, której plany społeczny komitet uzyskał od niejakiego Hołuja ze Stróży koło Myślenic. Budowa trwała niespełna trzy lata. Równolegle w latach 1910 - 1914 mieszkańcy niedalekich Byszyc wznosili na wzór kościoła parafialnego kaplicę p.w. Matki Bożej Różańcowej, która z czasem zaczęła pełnić funkcję kościoła filialnego. Już w 1913 r. zaczęto odprawiać nabożeństwa świąteczne w Gorzkowie, choć w kościele nie było jeszcze ołtarza, a jego role pełnił zwykły stół. Z tego też czasu pochodzi gotycka pozłacana monstrancja, sprawiona jako jeden z paramentów do gorzkowskiego kościoła.

Podczas I wojny światowej rezyduje w Gorzkowie wikariusz wielicki, ks. Władysław Jettmar (1914 - 1918), ceniony przez wiernych duszpasterz, który sprawił do gorzkowskiej świątyni główny ołtarz i doprowadził do jej wyposażenia. Dzięki jego staraniom i hojności parafian, na konsekrację kościoła, zawisł o ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Częstochowskiej - patronki kościoła w Gorzkowie - zakupiony w krakowskiej firmie Witwickiego. W tym samym 1916 r. uroczystej konsekracji kościoła w Gorzkowie dokonał książę, metropolita krakowski, Adam Stefan Sapiecha. W 1919 r. staraniem ks. Wawrzyńca Smółki zakupiona zostaje pod przyszły cmentarz parafialny tzw. Chlebdówka. W dniu 26 IV 1921 r. Książęco Biskupi Konsystorz Diecezji Krakowskiej zezwala na poświęcenie gorzkowskiego cmentarza. Natomiast dziedzic sąsiedniego Raciborska przekazuje tworzącemu się probostwu w Gorzkowie swoje grunty z folwarku w Witkowicach. Dnia 1 X 1923 r. metropolita krakowski Adam Sapieha eryguje parafię w Gorzkowie. Samodzielna stacja duszpasterska w Gorzkowie obejmowała gminy: Gorzków, Byszyce, Bugaj, Raciborsko, oraz wyodrębnione z gminy Koźmice Wielkie osiedla.

07.12.2019 Ferienhaus Ostsee