adres:
Gorzków 64
32-020 Wieliczka
tel. 12/ 250 21 39

e-mail: tropstas@o2.pl

Msze Święte:
niedziela   7:00;    9:00;   11:00;   16:30;
w tygodniu - od poniedziałku do soboty   7:00;  18:00
              
w I soboty miesiąca od maja do września - 19:00

konto bankowe:
Bank Spółdzielczy w Wieliczce
93 8619 0006 0010 0204 5450 0001

        Święta zaczynają się dzisiaj

 „Nie idę na Triduum, bo ktoś musi przygotować święta, rodzina się zjedzie”.

„Nie, nie wybieram się, to wszystko za długo trwa”.

„Może Pasję obejrzę w piątek, ale wieczorem, bo wcześniej jestem w pracy.”

„Triduum? Raczej nie, dopiero w sobotę pójdziemy ze święconką”.

 

Każdy z nas słyszał te usprawiedliwienia, zna ich powód i kontekst. O ile ze świętowaniem Bożego Narodzenia nieźle nam idzie, o tyle z obchodzeniem wielkanocnych tajemnic radzimy sobie dużo gorzej. Kościoły nie pękają w szwach jak w czasie Pasterki, a na wieczornych adoracjach w Wielki Czwartek w ławkach siedzą pojedynczy ludzie, zazwyczaj ci sami, co przychodzą do kościołów na poranne Msze, stali bywalcy parafialnych kościołów. W Wielki Piątek nie ma kolejek chętnych do ucałowania krzyża. Za to tłumy zaczynają się w Wielką Sobotę rano – kobiety w kolorowych płaszczach z włosami od fryzjera, mężczyźni w lekkich marynarkach, dzieci z koszyczkami pełnymi zajęcy z czekolady. Tłumy przesuwają się przez kościoły… W tym czasie w świątyniach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim – Jezus ukrzyżowany dzień wcześniej leży w grobie.

Czy ktoś Go szuka? Czy taszcząc przygotowany starannie koszyczek idziemy do grobu pokłonić się nisko? Czy my, ochrzczeni i wyznający wiarę w zmartwychwstanie, czekamy z utęsknieniem, aż wróci? Czy piekąc pasztety, barwiąc pisanki i polerując na błysk okna znajdujemy czas, by jak Maria Magdalena szukać Pana?

Święta nie zaczynają się od wędrówki z koszyczkiem pełnym pokarmów w Wielką Sobotę, ani od wielkanocnego śniadania z żurkiem, ani od prezentów na zajączka, ani od dyngusa. Ten czas zaczyna się dziś, w Niedzielę Palmową, gdy wszyscy wołamy „Hosanna” i prowadzi nas przez ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, przez wykrzyczane zgodnie „Ukrzyżuj!”, przez ciemność i pustkę w tabernakulum…

Wielki Tydzień naszej wiary i Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i Nieobecności Jezusa. Dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Nim. Włącz się.

 

loader
Kraków °C
  25.01.2020 Ferienhaus Ostsee

NIEDZIELA.PL

Who's Online

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com