adres:
Gorzków 64
32-020 Wieliczka
tel. 12/ 250 21 39

e-mail: tropstas@o2.pl

Msze Święte:
niedziela   7:00;    9:00;   11:00;   16:30;
w tygodniu - od poniedziałku do soboty   7:00;  18:00
              
w I soboty miesiąca od maja do września - 19:00

konto bankowe:
Bank Spółdzielczy w Wieliczce
93 8619 0006 0010 0204 5450 0001

A JEŚLI TO TY BĘDZIESZ CHORY?

  Przeżywany przez cały Kościół 25 Światowy Dzień Chorego kieruje nasze umysły i serca ku tym, którzy są „największym skarbem Kościoła i świata” – jak powiedział św. Jan Paweł II.  Nie bądź więc obojętny , ale trwaj wpierw mocno w Bogu, aby mieć siły by towarzyszyć  naszym braciom w chorobie. Kiedyś do jednego z Przełożonych naszego domu zakonnego ktoś powiedział, słuchaj oddajcie tego kapłana do hospicjum, bo nie dacie z nim rady: a wtedy Przełożony powiedział: nie za mojej kadencji, ja go nigdy nie oddam, mając w świadomości, że on całe swoje życie poświecił dla Boga i tej placówki.  Czasem  bieg obowiązków pokazuje, że można szybko zapomnieć, że chory współbrat, ojciec, matka, babcia, czy przyjaciel  leżą i czekają, może nie żądają  od nas ciągłej obecności, ale tęsknota i poczucie bycia człowiekiem – wzywa.

Niektórzy powiedzą: „przecież to tak trudno odwiedzać chorych, bo nawet słów brakuje”- o czym z nimi rozmawiać.  ale nie wolno nam się kierować wygodnictwem czy jakimś lękiem, bo to prowadzi do znieczulicy. Choroba bliskiej osoby jest dla zdrowych wyzwaniem, szkołą pokory i wrażliwości – czy znajdę czas by trwać i towarzyszyć?

Przez kilka ostatnich dni teksty ewangeliczne z dnia, ukazywały nam cuda, których dokonywał Pan Jezus. Dokładność przekazu świętego Marka jest świadectwem wiarygodności tych faktów. Jednocześnie jest podkreśleniem postawy samego Chrystusa, który przywiązuje wielką wagę do tego, by świadczyć ludziom dobro.

Jezus wskrzeszał, uzdrawiał, przywracał wzrok i słuch, a w tym wszystkim najbardziej oczyszczał serca i pobudzał wiarę – mówiąc często: „ twoja wiara cię uzdrowiła”. Warto zadać sobie pytanie: jaka jest moja wiara? Czy potrafi wyrazić ją w tym, że znajdę czas, aby odwiedzić chorą osobę, czy poszukam sposobności, by udzielić pomocy człowiekowi, który bardzo prosi, by towarzyszyć mu w cierpieniu. Odpowiedź wcale nie wydaje się taka łatwa, ale skoro znajdujemy czas na wypoczynek , chociażby na narciarskie wyczyny –  to tym bardziej należy się nam mocno zastanowić nad ofiarowaniem czasu dla chorych ludzi. Oni nie będą narzekać i wołać na siłę – może w pojedynczych przypadkach, ale ich cierpiąca twarz i milczenie będą mówiły same za siebie.

Benedykt XVI  usilnie zachęcał nas  - aby odkryć głębię tajemnicy Boga i człowieka. Za bardzo skupiliśmy się na człowieku i w  konsekwencji zgubiliśmy, tak Boga, jak i samego człowieka. Na nowo trzeba nam wrócić do głębi obcowania z Bogiem, aby i zauważyć cierpiących i potrzebujących, bo tylko Bóg daje pragnienia służby wobec innych. Podejmijmy na nowo  podczas każdej Eucharystii  uważne  słuchanie Ewangelii, tak aby trwać w Bogu, a zarazem gorliwe  wcielajmy    w życie poprzez towarzyszenie i pomoc chorym i cierpiącym – bo sami nie znamy dnia, ani godziny, kiedy będziemy chorzy. To tylko taka mała refleksja z racji   Dnia chorego. A wszystkim cierpiącym i chorym życzę Bożych łask i powrotu do zdrowia, oraz siły w dźwiganiu krzyża cierpienia. Wszystkich otaczam pamięcią w modlitwie  ks. Proboszcz.

loader
Kraków °C
  18.10.2019 Ferienhaus Ostsee

NIEDZIELA.PL

 • Duchowa misja Polski

  niedziela.pl Oct 18, 2019 | 02:56 am

  Duchowa misja Polski Wielki naród – grzeszników. Tyle razy przyszło nam zawieść oczekiwania Nieba ale Opatrzność wciąż pokłada w nas swoje nadzieje. Dlaczego właśnie my? Jaka jest nasza misja? Dlaczego pan Bóg wysyła do nas swoichproroków, by nam o niej przypominali?

  Read more...
 • Św. Ignacy Antiocheński – biskup i męczennik

  niedziela.pl Oct 18, 2019 | 02:56 am

  Św. Ignacy Antiocheński – biskup i męczennik Św. Ignacy, biskup od roku 70 do 107, był drugim Następcą Piotra na stolicy w Antiochii, która dziś znajduje się w Turcji.

  Read more...
 • Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z udziałem Prezydenta RP

  niedziela.pl Oct 18, 2019 | 02:56 am

  Premiera Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z udziałem Prezydenta RP Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w warszawskim Wilanowie odbyła się premiera muzeum Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.„Jan Paweł II był największym Polakiem w naszych dziejach i postacią, która mocno odcisnęła się w historii świata” -powiedział podczas uroczystości prezydent[…]

  Read more...
 • Siła modlitwy

  niedziela.pl Oct 18, 2019 | 02:56 am

  Siła modlitwy Ma moc większą od bomby atomowej. Jest najpotężniejszą bronią znaną ludziom wszystkich czasów, także w XXI wieku. To nie slogan – mówią ci, którzy doświadczyli siły modlitwy różańcowej. Dzięki niej niektórzy wciąż żyją

  Read more...
 • Zamordowano księdza

  niedziela.pl Oct 18, 2019 | 02:56 am

  Zamordowano księdza W Kenii zabito kolejnego kapłana. Ciało 43-letniego ks. Michaela Kyengo zostało odnalezione tydzień po tym, jak został on porwany w drodze powrotnej do swojej parafii. Napastnicy najpierw go udusili, a następnie podcięli mu gardło. Policja ujęła dwóch z czterech sprawców[…]

  Read more...
 • Nie będzie nigdy naszej zgody na deprawację

  niedziela.pl Oct 18, 2019 | 02:56 am

  Nie będzie nigdy naszej zgody na deprawację Są zagrożenia związane z rozprzestrzeniającą się ideologią LGBT, czyli mniejszością, która próbuje narzucić swoje poglądy i sposób życia większości. Mogę zapewnić w imieniu całego zespołu ministerstwa sprawiedliwości, że z naszej strony nie ma i nigdy nie będzie zgody na deprawację,[…]

  Read more...
 • Kościół nie jest przeciwny odpowiedzialnej edukacji seksualnej

  niedziela.pl Oct 18, 2019 | 02:56 am

  Kościół nie jest przeciwny odpowiedzialnej edukacji seksualnej Kościół katolicki nie jest przeciwny odpowiedzialnej edukacji seksualnej. W ramach kursów dla przyszłych małżonków prowadzone są zajęcia podejmujące również tematy dotyczące życia seksualnego i odpowiedzialnego rodzicielstwa – wskazuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, który w ten sposób komentuje[…]

  Read more...
 • Zielone światło dla Brexitu

  niedziela.pl Oct 18, 2019 | 02:56 am

  Zielone światło dla Brexitu Klamka zapadła! Przywódcy państw UE wezwali instytucje unijne do porozumienia. Brexit będzie mógł wejść w życie już 1 listopada

  Read more...

Who's Online

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com